Lubisz wykonać audyt bhp? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - ppoż

audyt bhp

Postępowanie powypadkowe

Jedną z wielu usług oferowanych przez firmy działające w branży BHP jest przejęcie spraw dotyczących postępowania powypadkowego. Zdarza się że w miejscu pracy, pomimo zachowania wszelkich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dojdzie do wypadku.

Lubisz wykonać audyt bhp? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - ppoż audyt bhp
W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest wszczęcie postępowania powypadkowego oraz sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Pracodawca może skorzystać z usług firmy BHP, która zajmie się sporządzeniem dokumentacji powypadkowej. Przekazanie spraw dotyczących postępowania wypadkowego oraz sporządzenia dokumentacji powypadkowej w ręce profesjonalistów jest dobry rozwiązaniem, ponieważ z pewnością zadbają o to, żeby wszystko przebiegało zgodnie z procedurami. W sporządzaniu dokumentacji potrzebne jest także przeprowadzenie dochodzenia powypadkowego, które ma związek z zaistniałym wypadkiem. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy oferują potrzebne pracodawcom usługi, takie jak szkolenia BHP, outsourcing BHP czy też sporządzanie dokumentacji powypadkowej.

Kurs BHP dla pracodawców

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym pracownikom, jednak sam pracodawca musi również odbyć odpowiednie szkolenie. Firmy zajmujące się świadczeniem usług z zakresu BHP prowadzą różnego rodzaju szkolenia i kursy BHP dostosowane do potrzeb uczestników. Jednymi z prowadzonych szkoleń są te przeznaczone dla pracodawców oraz osób kierujących pracownikami. Szkolenia BHP dla pracodawców oraz kierowników posiadają odpowiednio dopasowany program szkoleniowy, zawierający przydatne pracodawcom treści i informacje. Czas trwania takiego kursu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy trwa około szesnastu godzin i jest prowadzony w formie spotkań seminaryjnych połączonych z samokształceniem. Osoby prowadzące szkolenie BHP posiadają odpowiednie wykształcenie i wiedzę, dzięki czemu są w stanie przekazać istotne informacje w sposób przejrzysty i ciekawy. Po odbyciu kursu BHP i zdaniu egzaminu, pracodawcy otrzymują specjalne zaświadczenie o ukończonym szkoleniu.

Rodzaje szkoleń BHP

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy wobec pracowników, wynikających z przepisów kodeksu pracy, jest zapewnienie odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie BHP powinno być odpowiednio dobrane do uczestników takiego kursu, dlatego też firmy działające w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają w swojej ofercie kilka rodzajów szkoleń. Firmy BHP oferują różnego rodzaju szkolenia, które są przeznaczone dla konkretnej grupy uczestników. Szkolenia BHP mogą być więc przeznaczone dla pracowników administracyjnych i biurowych oraz pracowników służby zdrowia i placówek oświatowych. Innym rodzajem szkolenia BHP jest to przeznaczone dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Można także wyróżnić szkolenie BHP przeznaczone dla osób na stanowiskach kierowniczych i dla pracodawców, którzy też mają obowiązek odbycia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmy BHP oferują także szkolenie dla pracowników na stanowiskach inżynieryjnych i technicznych.

BHP a Kodeks pracy

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy posiadają wobec siebie wiele obowiązków, które muszą spełniać. Większość tych obowiązków jest regulowana prawnie, poprzez odpowiednie przepisy. Kodeks pracy jest takim zbiorem przepisów, które są stosowane w odniesieniu do wszystkich pracowników, a jeden z działów Kodeksu pracy stanowią przepisy dotyczące BHP. Przepisy traktujące o bezpieczeństwie i higienie pracy znajdują się w dziesiątym dziale Kodeksu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest odpowiednie stosowanie się do zasad i przepisów tam zawartych. Firmy działające w branży BHP świadczą wiele usług, które są pomocne pracodawcom w przestrzeganiu przepisów BHP zawartych w Kodeksie pracy. Przykładami takich usług oferowanych przez firmy BHP są obowiązkowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów czy też outsourcing BHP. Specjaliści zatrudniani przez firmy BHP posiadają odpowiednią wiedzę na temat obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki czemu mogą udzielać profesjonalnej pomocy pracodawcom w odpowiednim przestrzeganiu przepisów regulowanych przez Kodeks pracy.