zącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP oferuje także usługi z zakresu PPOŻ. Jedną z ważniejszych usług świadczonych w ramach ochrony przeciwpożarowej są szkolenia PPOŻ, czyli praktyczne kursy efektywnego gaszenia pożarów. Inną usługą oferowaną przez firmę BHP jest tworzenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektów budowlanych, która jest tworzona zgodnie z określonymi przepisami. Z usług dotyczących PPOŻ można wyróżnić jeszcze przeprowadzanie próbnej ewakuacji, która według przepisów prawnych powinna być przeprowadzana raz na dwa lata. Istotną usługą dotyczącą ochrony przeciwpożarowej jest konserwacja podręcznego sprzętu gaśniczego, który w razie wybuchu pożaru musi być sprawny. Firma zajmująca się bezpieczeństwem i higieną pracy nie oferuje jedynie szkolenia BHP, ponieważ zajmuje się także sprawami związanymi z PPOŻ.
Podstawowe informacje o wstępnym szkoleniu BHP
Jednym z wielu obowiązków, które ciążą na pracodawcy, jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Szkolenia BHP dzielą się na wstępne szkolenia oraz na szkolenia okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że powinien zatrudnić pracownika, który posiada ukończone wstępne szkolenie BHP. Wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą ukończyć wszyscy zatrudnieni pracownicy, niezależnie od tego, na jakim stanowisku wykonują swoją pracę. Dokumentem, który potwierdza ukończenie odpowiedniego kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy, jest karta szkolenia wstępnego. Pracodawcę, który zatrudnił pracownika bez ukończonego szkolenia wstępnego może czekać kara finansowa, warto więc pamiętać o tym, jak istotne są wstępne szkolenia BHP. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP przeznaczonych dla wszystkich pracowników.
Czym jest Kodeks Pracy
Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Sposoby przeprowadzania kursów BHP
Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP mogą być przeprowadzone na dwa sposoby. Jedną z form prowadzenia kursów BHP są spotkania seminaryjne z prowadzącym połączone z samokształceniem uczestników szkolenia. Inną formą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany e-learning. Szkolenia BHP mogą więc być przeprowadzane internetowo za pośrednictwem specjalnej platformy, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia. Kursy BHP prowadzone przez odpowiednią firmę w formie spotkań mogą się odbywać zarówno w siedzibie firmy, która prowadzi szkolenie, jak i w miejscu pracy uczestników szkolenia BHP. Istnieje kilka rodzajów kursów BHP, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Każde szkolenie BHP, niezależnie od jego rodzaju oraz formy, kończy się specjalnym egzaminem. Zdanie egzaminu końcowego, który sprawdza przyswojoną wiedzę, zaświadcza o ukończeniu konkretnego szkolenia BHP przez uczestnika.