nku, w którym będziemy spędzać tak dużo czasu, gdzie powinniśmy udać się w przypadku ewakuacji, poznać drogi i zalecenia ppoż, itd. Może się to wydawać błahą sprawą, a wymienione podczas szkolenia informacje - jak nam się zapewne wydaje - nigdy się nie przydadzą w realnym życiu. Takie lekceważące podejście to błąd. Nigdy nie wiemy, kiedy może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, dlatego też nigdy nie możemy być "za bardzo" na to przygotowani, a już zwłaszcza w miejscu, które jest dla nas wciąż nowe. Warto zatem od podszewki poznać otoczenie i reguły w nim panujące, tak, aby nie żałować w przyszłości, że tego nie zrobiliśmy. Czasami w szkoleniach BHP jest uwzględniona również pierwsza pomoc, która z kolei może nam się przydać wszędzie i w dosłownie każdym momencie.
Dlatego właściciele firm bardzo poważnie podchodzą
Pracownicy są zobowiązani do odbywania różnego rodzaju szkoleń. Dzięki nim mogą podnosić swoje kwalifikacje i odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych.
Jednym ze szkoleń często organizowanym w firmach jest szkolenie ppoż. Sprawia ono, że pracownicy wiedzą jak bezpiecznie korzystać z różnych urządzeń w sposób, który ochroni ich przed pożarem. Potrafią także bezpiecznie ewakuować się z budynku firmowego w razie pożaru.
Natomiast szkolenia bhp nauczą pracowników bezpiecznego wykonywania powierzonych im zadań. Dzięki temu będą oni bardziej wydajnie pracować i szybciej wykonywać zlecane im prace.
Bardzo ważnym szkoleniem jest także szkolenie z pierwszej pomocy. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego jak ważna jest pierwsza pomoc w przypadku jakiegoś wypadku. Dlatego właściciele firm bardzo poważnie podchodzą do szkoleń z pierwszej pomocy. Są one kończone testami i odpowiednimi zaświadczeniami. To sprawia, że pracownicy naprawdę potrafią dobrze zachować się w sytuacji kryzysowej i bezpiecznie pracować.
plany ewakuacyjne zalecenia i drogi ppoż
Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.
Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania regularnych szkoleń BHP. Na szkoleniu wstępnym poruszane są ważne kwestie bezpieczeństwa oraz zdrowia. Omawiana jest tu przykładowo pierwsza pomoc i zasady jej udzielania czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.