Jak w 2020 skuteczniej uczyć bhp? - ppoż

Obsługa bhp

O tym jak ogromny jest to

Zatrudniając pracowników, każdy pracodawca zobowiązany jest wypełnić szereg obowiązków. Jednym z najważniejszych jest wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę merytoryczną o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu zatrudnienia. Niestety spo

Jak w 2020 skuteczniej  uczyć bhp? - ppoż Obsługa bhp
glądając na życiową praktykę, bardzo często można zauważyć, że szeroko rozumiane kwestie bhp są przez wielu nieco lekceważone. O tym jak ogromny jest to błąd przekonać można się dopiero, gdy wydarzy się tragedia w miejscu pracy. Aby zatem podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników oraz wypełnić obowiązki, warto już za w czasu zadbać o szkolenia bhp. Oczywiście takie zajęcia muszą być prowadzone przez odpowiednich specjalistów. Co ciekawe często prowadzą oni nie tylko szkolenia bhp, lecz również oferują outsourcing bhp. To drugie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze również na naszym rodzimym rynku. Dzięki niemu pracodawca może chociażby obniżyć koszty pracy, a także zyskać fachową opiekę inspektora. Szeroką ofertę tego rodzaju usług znajdziemy na przykład w Internecie.

Jakie są zalety outsourcingu BHP

Wielu pracodawców korzysta z usługi outsourcingu BHP, której przeprowadzaniem zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży bezpieczeństwa i higieny pracy. Outsourcing BHP to inaczej po prostu obsługa firm i przedsiębiorstw w sprawach związanych z przepisami BHP. Decydując się na usługę outsourcingu, pracodawca posiada pewność, że sprawy bezpieczeństwa w jego firmie są powierzone w ręce specjalistów. Korzystając z outsourcingu BHP pracodawca ma gwarantowane, że jego firma spełnia wszelkie wymagane przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Ponadto często dobre firmy BHP wprowadzają rozwiązania stosowane także w innych krajach, żeby jak najbardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa w danym miejscu pracy. Stała obsługa BHP posiada dla pracodawcy wiele korzyści, gdzie zdecydowanie największą zaletą jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w firmie. Outsourcing z bezpieczeństwa i higieny pracy jest prowadzony przez doświadczonych oraz wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu BHP.

Obowiązkowe szkolenia BHP

Szkolenia BHP są jednym z wielu obowiązków pracowników oraz pracodawców, które wynikają z przepisów Kodeksu prawnego. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są obowiązkowe, dlatego że przyczyniają się do utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania danej pracy. Głównym celem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracowników oraz pracodawców z zagrożeniami wynikającymi z pełnienia danego stanowiska. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są przeznaczone dla konkretnej grupy uczestników. Zadaniem wstępnego szkolenia BHP jest zapoznanie pracowników, którzy dopiero zaczynają pracę, z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Okresowe szkolenia BHP są skierowane dla pracowników na danych stanowiskach, czyli przykładowo dla pracowników biurowych lub pracowników inżynieryjnych. Każdy rodzaj okresowego szkolenia BHP zapoznaje pracowników z zasadami zachowania bezpieczeństwa oraz z grożącymi niebezpieczeństwami.

Obowiązkowe okresowe szkolenia BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy oraz pracownika, który to obowiązek wynika z Kodeksu Pracy. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzanie odpowiedniego okresowego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą się dzielić na wstępne oraz okresowe. Wstępne szkolenie BHP dotyczy jedynie pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, natomiast okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas. W zależności od rodzaju kursu BHP jego okres ważności może być różny. Przykładowo szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników biurowych posiada ważność sześciu lat, co oznacza że ten rodzaj kursu należy powtarzać co sześć lat. Rodzaj szkolenia BHP jest dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Ważność danego rodzaju szkolenia BHP zależy przede wszystkim od ryzyka wykonywania konkretnej pracy, tak więc najkrótszy okres ważności posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.